בר רפאלי נטלי דדון. ניר פקין, GettyImages
GettyImages/ניר פקין

עקרון רפאלי או גישת דדון: מה באמת קורה לילדים מפורסמים

31.7.2019 / 8:24

כשנולדים להורים מפורסמים זה כמעט בלתי נמנע להפוך לילד מפורסם. אולי מרצון, ואולי זה פשוט קורה לבד אבל אצל סלבס מסוימים פשוט רואים מראש שזה הכיוון - איך הפרסום באמת משפיע על הילדים?

אנחנו יכולים לראות הרבה כאלה כבר היום. כמות נאה מהמפורסמים של היום הם ילדים של אושיות בעבר. בנים ובנות של שחקנים, זמרים, דוגמנים, אנשי תקשורת ואפילו פוליטיקאים, ולא חסרות דוגמאות: אביב גפן, בר רפאלי, מיכאל מושונוב, יאיר לפיד, משי קליינשטיין וזה עוד בלי להזכיר מפורסמים מהעולם. משהו מאבק הכוכבים של ההורים עובר הלאה לילדים, ובחלק מהמקרים, הילדים מצליחים להתעלות על הוריהם, ולהיות מצליחים יותר וזוהרים הרבה יותר (בלי להעליב, ציפי רפאלי, אבל לא זכור לנו לאונרדו דיקפריו ברזומה שלך).

את הפייסבוק ואת האינסטגרם שלנו כבר ראית?

נכון, זה לא תמיד המקרה. בר רפאלי, למשל, מסתירה את הבנות שלה מעייני הציבור הרחב. היא לא מעלה לעולם תמונה שלהן, ואף מאיימת על כל מי שרק מנסה להדליף את התמונות של הקטנות לרשת. יכול להיות שזה בגלל שהיא יודעת מה קורה לילדה שחיה בצל המצלמות ורוצה למנוע את זה מהבנות? יכול להיות שהיא רוצה שיגדלו ויחליטו בעצמן האם להיחשף? או שמא היא מחכה לגיל המתאים כדי להפוך אותן להכנסה נוספת, ממש כמו שאמא שלה עשתה בעבר? אין לדעת.

יהודה לימן, מומחה לילדים ונוער ועובד סוציאלי קליני (M.S.W), מסביר כי לפי הגדרת החוק ההורה הוא זה שאחראי על קבלת החלטות הנוגעות לחייו, לרבות חינוך, ובריאות גופנית ונפשית, ורק במצבי קיצון תהיה התערבות של המדינה. "המצב מתחיל להיות מסובך יותר כשמגיעים לשטחים אפורים כגון אלה, בהם אין סכנה מיידית לשלומו של הילד, אך מצד שני נראה כי הקול המוביל והדוחף הוא זה של ההורה. חשוב לזכור שמוחו של ילד מתפתח עד תום תקופת גיל ההתבגרות, ולכן הוא אינו יכול להבין את כל ההשלכות שיכולות לנבוע מפרסום בגיל צעיר." לימן ממשיך ומדגיש כי הראייה קדימה מוטלת על ההורים "ההורה צריך להיות הגורם שמאיר עבורו את הנקודות העיוורות, ומשלים לו את החלקים החסרים בפאזל החשיבתי." גם כשהילד מעוניין בחשיפה, עלולות להיות טמונות בה סכנות עתידיות."

הקרדשיאנז לא בוחלות באמצעים - הגישו בקשה לבית המשפט לרשום את שמותיהם המוזרים של ילדיהן כסימנים מסחריים. מתוך דאגה לעתיד

למשל, לאחרונה התבשרנו שביתה של אופירה אסייג (כן, זאת מאופירה וברקו) הולכת לככב בקמפיין חדש לרשת הנעליים TO-GO. למקרה שאתן לא בלופ - לפני כחודש הכריזה אופירה על חידוש הקשר עם הבעל גילי מנקין (איך אנחנו אוהבות סוף טוב), ולאחרונה גם נודע שביתה בת העשר, אמילי מנקין, הולכת להיות הדוגמנית בקמפיין. נראה שלא רע במיוחד להיות הבת של אופירה בימים אלה. אגב, זו לא הפעם הראשונה שאמילי הצעירה תדגמן, לפני כשנה היא כיכבה בקמפיין אופנה להוניגמן קידס, ובאופן כללי, אם תפתחו את האינסטגרם של אופירה, תוכלו לראות את הבת מפגינה כישורי ריקוד ושירה לכל קהל העוקבים.

"האינטרנט זוכר הכול" מסביר לימן "ולכן תמונה שהיום נראית חמודה, עם הפיכתה לפומבית יכולה להעיק ולייסר את הילד בעתיד. ראו את מקרה ילד השוקולית. בנוסף, האינטנסיביות של החיים מובילה לכך שילדים יכולים להתפרסם ובגדול, ואף להישכח, כשאת מקומם יתפסו ילדי פרסומת אחרים. ה"היי" וה"לואו" הקיצוניים האלה יכולים להוביל להשלכות רגשיות משמעותיות, בשלבי התפתחות קריטיים, והתקדמות הלאה בחייו עלולה להיתקל בקשיים מכיוון שהפך לנחלת הכלל - לא לחינם מפורסמים שהתחילו להתפרסם בגיל צעיר שומרים באדיקות רבה על פרטיותם של ילדיהם." (ראו בר רפאלי)

אמילי מנקין (הבת של אופירה אסייג)

הבת של אופירה אסייג לגמרי לא לבד - יש הרבה סלבס שאוהבים לקדם את הילדים שלהם:

אלין גולן (הבת של אייל גולן ואילנית לוי)

אם את בתו של זמר ענק (אייל גולן) ודוגמנית מפורסמת, כנראה שאין מנוס מחיי הזוהר. אלין גולן בת ה-12 לקחה קצת מכל אחד מההורים, ועוד מטפחת את הכישרון שלה במגמת אומנויות. מי שעוקבת אחרי אילנית באינסטגרם, יכולה לראות שהילדה כבר דוגמנית לכל דבר ועניין, ורמת המודעות לפוזה ולתאורה טבועה בה מלידה. עם כישרון כזה וקשרים כאלה, השמיים הם הגבול. או לפחות קיסריה. אגב, למקרה שתהיתם, האינסטגרם של אלין פרטי, אז שחררו ממנה לפחות עד לגיל חוקי, סבבה?

ריף רפאל דדון (הבן של נטלי דדון)

בתור אחת שנוהגת לחשוף הכל באינסטגרם, כולל סיבוך בניתוח שעברה, ניתוח להוצאת שתלים מהשדיים והחזרתם, זה רק מתבקש שתתן במה אינסטגרמית לבן שלה - ואכן כך עשתה. כבר בתור תינוק היא פתחה לו חשבון אינסטגרם משלו (כי הוא עוד לא יודע לפתוח לבד), וגם בחשבון האינסטגרם של אמא שלו הוא מככב לא מעט. ריף הקטן רק בן 3, וכבר הספיק להשתתף בקמפיין לדלתא עם אימוש, להתהלך איתה על מסלול בתצוגת אופנה של בגדי ים, ויש לנו הרגשה שזה ממש לא הולך להיות הקמפיין האחרון שהוא עושה. יש מצב לריאליטי פעוטות?

היא-לי גרשון (בתם של מלי לוי ושמעון גרשון)

בגדול, היא מלי לוי בקטן. היא-לי בת התשע היא ביתם של מלי לוי ושמעון גרשון, והיא לגמרי ירשה את האיכויות של אמא. מלי מעלה לא מעט תמונות וסרטונים של היא-לי, בהם אפשר לראות את הילדה רוקדת ושרה, אוהבת את המצלמה, והמצלמה כמובן מחזירה לה אהבה. כמובן שהכישרון לא נגמר רק על הבמה, והגרשונית הקטנה כבר הספיקה להצטלם לקמפיין בינלאומי לבגדי ילדים עם אמא שלה, ולגמרי גנבה את כל הפוקוס (טוב, אתן יודעות איך זה- איך אפשר להתחרות בילדים, כלבים וציצים). גם באינסטגרם שלה עצמה, היא-לי מפגינה רמות גבוהות של דוגמנות, בכל מקרה, אנחנו מחכות לגרסה של המשולש 2.0, וקאבר לשיר "שמיים כחולים".

מיה שנירר (הבת של לאה שנירר)

מישהו אמר סופרסטאר? לא, כי מיה שנירר, הבת של לאה שנירר (כמובן) כבר לגמרי עושה את זה בגדול. אם היא נראית לכן מוכרת, אתן כנראה מזהות אותה מארץ נהדרת .כן כן, הילדה שיחקה את הבת לוריאל במערכונים האהובים והקורעים מצחוק של הטורטלים (חלום שלי להיות הבת של אסי כהן ועלמה זק). אגב, זה לא נגמר במשחק. מיה בת ה-12 מדגמנת (ואפילו קיבלה שער במגזין אופנה והשתתפה בקמפיין של דלתא יחד עם אמא), ורוקדת באופן מקצועי - בבת מצווה שלה היא אפילו עשתה נאמבר לפני ההופעה של מרגי. בבת המצווה שלי השתדלתי ממש לא להראות מביך עם גשר ופוני, וגם זה לא צלח.

אמיליה דגן-פפר

אולי אתן כבר זוכרות אותה מקמפיין האופנה שעשתה עם אמא שלה, מאיה דגן, לרשת האופנה GOLF כשהיתה רק בת 4. היום היא כבר בת שש, והיא פרקטיקלי מנהלת את עמוד האינסטגרם של אמא שלה. ממש כמו האם, היא שרה, רוקדת ובאופן כללי מככבת. ממש אפשר להרגיש את הגנים של מאיה אצל אמיליה הקטנה. אה כן, גם לאבא, ערן פפר, אחיו של השחקן אורי פפר, כנראה יש יד בדבר.

נכון, אינסטגרם זה צבעוני ושמח והכל טוב ויפה, אבל אולי כדאי בכל זאת לחשוב פעמיים לפני שחושפים את הילד למוח הכוורת האינסופי: "ההורה צריך לשים בצד, עם כל הקושי שבדבר, את הרווחים המשניים שהוא עתיד לקבל מפרסום הילד:" מזהיר יהודה לימן "על ההורה להיות הגורם שרואה את טובת ילדו לנגד עיניו, ולאו דווקא בטווח המיידי של מילוי רצונותיו של הילד, והתהילה הנוצצת לכאור. עליו לראות בילד יישות עצמאית בתחילת התפתחותה, לשקלל את מרכיבי התמונה כולם - ולקבל החלטה כהורה ולא כסלב. במידה וההורה מתקשה למתוח את הגבול ולעשות את ההפרדה - הוא יכול תמיד להתייעץ עם אנשי מקצוע."

ייעוץ מקצועי: יהודה לימן מומחה לילדים ומתבגרים, עובד סוציאלי קליני (M.S.W), מייסד ומנהל "מרכז לימן" ומרצה בחוג לחינוך בקריה האקדמית אונו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully