מעבר דירה. ShutterStock
ShutterStock

"היא מיררה את חיי. יש דברים שצריך לעשות לטובת הילד"

י' ואם ילדו אינם חיים יחדיו, אך היחסים הרעועים ביניהם לא מנעו ממנו להשתמש בצעד שנחשב לנדיר ולהוציא נגדה צו הרחקה, במהלך תקופת הסגר הקורונה. "הייתי נואש", מספר י', "לא נהוג שגבר יתלונן על בחורה, ויודה שהוא מוטרד על בסיס יומי וחייב עזרה של בתי המשפט"

ענבר אבן חן
27/04/2020
בסרטון: איך עוברים גירושין בשלום ולמה הליך גישור עדיף? (מערכת וואלה! NEWS)

ההסגר הכמעט מלא שבא עלינו לרעה בשבועות האחרונים העלה את מפלס המתח בבתים רבים. גם זוגות שנפרדו ואינם חיים יחד מושפעים מכך. "יש מקרים שמוקצנים בעקבות ההסגר", מסבירה עורכת הדין גלינה טלנקר , "המקרה האחרון שלי היה כאשר י', גבר ממשפחה מסורתית ממרכז הארץ, פנה אליי אחרי שפגש בחורה, ולמרות ששניהם ידעו שמדובר בקשר זמני ולא מחייב, לאחר תשעה חודשים נולד להם ילד, ועם הזמן, הבחורה פיתחה רגשות (אשר לא היו הדדיים), והפכה את חייו לגיהינום".

את הפייסבוק ואת האינסטגרם שלנו כבר ראית?

י' ואם ילדו אינם חיים יחדיו, אך היחסים הרעועים ביניהם לא מנעו ממנו להשתמש בצעד שנחשב לנדיר ולהוציא נגדה צו הרחקה לילד, במהלך תקופת ההסגר בשל נגיף הקורונה. "בלי שנתכוון הבאנו ילד לעולם, וחצי שנה אחרי הלידה היא התחילה לאיים עליי", מספר י', "בראש שלה האבא של הילד חייב גם לה משהו, מעבר לתפקיד שהוא מחויב על פי החוק, היא הייתה בטוחה שיש בניינו גם זוגיות ומחויבות".

עוד בוואלה!

אחרי שני אירועי מוח, אני את פחד המוות כבר מיציתי

לכתבה המלאה
הבאנו ילד לעולם, וחצי שנה אחרי הלידה היא התחילה לאיים עליי(צילום: ShutterStock)

מתי הבנת שאתה בבעיה רצינית?
"כשהיא הבינה שאני לא מעוניין יותר, היא התחילה למרר את חיי בעשרות טלפונים ביום ופרסמה פוסטים ותמונות שלי ושל הילד. זה החמיר כשהיא התחילה לשלוח למשפחה ולחברות שלי תמונות שלנו, אומרת להן להתרחק ושאנחנו נשואים ולי היא קבעה שאם אני יוצא עם מישהי אחרת, היא לא נותנת לי לקחת את הילד. היא אמרה שזה לא הילד שלי, אם אני לא יוצא איתה. אבל הבעיה הגדולה ביותר הייתה, העובדה שהיא ניסתה להשפיע ולשקר לילד כדי לשלוט על הרגשות שלו. היא הייתה אומרת לו שאבא לא אוהב אותנו, עסוק עם החברות שלו ולא רוצה אותנו, שישכח ממני כאילו שאני מת".

אבל הבעיות לא נגמרו, ולאט לאט גילה י' שהיא מפזרת חובות ומשאירה את הפרטים שלו ברחבי העיר. "אנשים שאני לא מכיר התחילו להתקשר ולהגיד שאני חייב להם כסף כי היא אמרה שאני אסדר את זה".

"הייתי נואש", ממשיך י', "הרי לא נהוג שגבר יתלונן על בחורה, ויודה שהוא מוטרד על בסיס יומי וחייב עזרה של הרשויות ובתי המשפט. הייתי בחרדה מתמדת, ואתה בשלב מסוים מאבד את זה. אני רוצה לראות את הילד אבל לא מצליח לפתור את זה איתה. אז אחרי שלוש שנים וחצי שניסיתי להסביר לה שיש דברים שצריך לעשות לטובת הילד, למרות שזה לא מה שהיא רוצה. פשוט כי אנחנו לא יכולים לפגוע בו ככה. ואמרתי לה כמה פעמים שאני לא רוצה להגיע למצבים ומלחמות משפטיות, וזה לא עבד. ואז פניתי לעזרה".

זה החמיר כשהיא התחילה לשלוח למשפחה ולחברות שלי תמונות שלנו, אומרת להן להתרחק(צילום: ShutterStock)

מה הייתה הפרוצדורה?
"אחרי זמן קצר הוגשה בקשה לצו הרחקה מול בית המשפט" משחזרת עו"ד טלנקר "ולמרות שלרוב האישה מקבלת צו הגנה נגד הבעל, השופטת הסכימה כי מדובר פה בהטרדות, וכך קיבלנו את הצו, בנוסף לקביעת הסדרי ראייה קבועים".

מה ההמלצה לאנשים שסובלים מבעיה דומה?
"אנחנו יודעים שלמרות ההסגר יש הטרדות, והדברים יכולים לצאת מכלל שליטה ולא צריך לפחד לבקש עזרה במיוחד עכשיו המצב מאוד בעייתי בכל הנוגע לזוגות גרושים הנמצאים בבתים שונים. בתחום המזונות, לדוגמא, בגלל שיש קושי כלכלי עצום, יורדת היכולת לשלם מזונות, ומהצד השני יש גם בעיה בגביית המזונות, בגלל מתכונת החירום, והדברים אינם לגמרי ברורים במערכת ההוצאה לפועל. בעיה נוספת היא הסדרי הראייה, כיוון שהשגרה שעל בסיסה הושתתו ההסדרים לא קיימת יותר. לכן ההמלצה ללקוחות שנמצאים בסיטואציות דומות היא להתפשר, להתחשב, ולגלות גמישות. בשלב השני צריך לבנות 'מתכונת לימי חירום', כזו ששתי המסגרות יצליחו לתפקד בה ושהילד יהיה בטוח. כמובן שבצעדים דחופים ניתן לפנות לבתי המשפט ואפילו להגיש מרחוק גם בקשות. המערכת נערכת גם היא לסיטואציה, ואם לפני הקורונה לא היה ניתן להגיש צו בלי נוכחות פיזית, היום ניתן לפתוח תיקים גם מרחוק".


סייעה בהכנת הכתבה: עו"ד גלינה טלנקר, מטעם זאפ משפטי

  • זוגיות
  • גירושים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully